Krzysztof Napiórkowski - 10 x Twardowski CD
search
  • Krzysztof Napiórkowski - 10 x Twardowski CD

Krzysztof Napiórkowski - 10 x Twardowski CD

70,00 zł
Brutto

szt

Nadeszła jesień, która dostarcza wielu okazji do refleksji. Letni gwar zastąpiły długie, ciemne wieczory. Taki czas najlepiej spędzić na czytaniu książek, albo na słuchaniu muzyki właśnie. Ale jak wybrać coś, co z jednej strony pozwoli nam na przemyślenia, a z drugiej, sprawie, że spędzimy wieczór przy uspokajających dźwiękach muzyki? Bardzo ciekawej propozycji muzycznej na ten czas, ale nie tylko, dostarczył Krzysztof Napiórkowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. W swojej najnowszej, czwartej już, płycie  – „10 x Twardowski” – postanowił zaaranżować muzycznie wiersze księdza Jana Twardowskiego.

Liryka księdza Twardowskiego to z jednej strony bardzo wdzięczny materiał. Ksiądz-poeta w swoich wierszach w prosty sposób potrafił poruszać ważne i nieraz trudne tematy. Z drugiej zaś strony, dorobek literacki księdza Jana Twardowskiego w powszechnej świadomości często ogranicza się do znajomości zdania „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. Tego wiersza nie usłyszymy jednak na płycie – nagranie pozwala poznać trochę mniej znaną twórczość księdza Twardowskiego.

Miałam pewne obawy, ponieważ poezja śpiewana może podążyć w stronę aktorstwa. Napiórkowski pokazał jednak, że ważna jest dla niego prostota, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu. Tekst wierszy okazał się bardzo ważny, a muzyka tylko to podkreśla. Napiórkowski nie buduje też „teatralności” i nadmiernej nadbudowy muzyki, zupełnie w tym przypadku niepotrzebnych. Fortepian Napiórkowskiego, ale i inne instrumenty, stanową subtelne tło. To, co przede wszystkich „rzuca się w uszy”, to tekst i wokalna linia melodyczna. Płyta dobrze oddaje także to, jakim człowiekiem, ze swoim spokojem i skromnością, był ksiądz Jan Twardowski.

Prostota cechuje też książeczkę dołączoną do nagrania. Znajdziemy w niej oczywiście kilka zdjęć artysty, ale przede wszystkim są tam teksty wierszy księdza Twardowskiego. Nie doszukamy się tu natomiast informacji o założeniach płyty, interpretacji wierszy, czy krótkiego mini-wywiadu z artystą, co w tym przypadku nie jest zarzutem, ponieważ książeczka, obok samego albumu płytowego, wymaga od słuchacza pewnej refleksji, próby własnej interpretacji wierszy. Materia tej poezji, choć z jednej strony wydaje się nieskomplikowana, bo napisana została prostymi słowami, skłania nas do odpowiedzi na wiele pytań. Dzięki temu płyta może być przez każdego odczytana indywidualnie. Jest to materiał, który zmusza do pewnej zadumy, zwłaszcza, że pora roku, w której ukazała się płyta dostarcza nam wielu okazji, aby spróbować na chwilę się zatrzymać. Na płycie dwukrotnie usłyszymy wiersz, „Pytania”. Może więc sam słuchacz będzie mógł zadać sobie pytania, a może spróbuje na nie znaleźć odpowiedź?

Ciepły, liryczny wokal Krzysztofa Napiórkowskiego wprowadza pewien spokój. Na płycie usłyszymy również zaproszonych do współpracy artystów – Annę Marię Jopek (piosenka  Nie martw się)  i Adama Struga (piosenka Druga jesień). Odnaleźli się oni dobrze w konwencji płyty, a ich barwy głosu bardzo spójnie komponują się z głosem Napiórkowskiego.

Płyta zasługuje na uznanie, bo w czasie, kiedy zalewa nas muzyczno-liryczny kicz, Krzysztof Napiórkowski udowadnia, że warto sięgnąć do głębszych tekstów, a aranżacja muzyczna nie musi być nachalna, by mogła dotrzeć do uszu słuchaczy. I chociaż samo nagranie nie jest długie – trwa niecałe pół godziny, to dostarcza słuchaczowi dużej przyjemności podczas słuchania. W samym środku zabieganej codzienności naprawdę warto posłuchać tego, co do wyśpiewania słowami wierszy księdza Twardowskiego ma Krzysztof Napiórkowski.

wyd. Universal Music Polska

Lista utworów:

1. Powiedzcie to dalej (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
2. Nie martw się (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
3. Pytania (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
4. Ważne (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
5. Wierzę (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
6. Za wszystko (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
7. Będzie (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
8. Druga jesień (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
9. Pytania (repryza) (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)
10. Miłość (Świat zmaglowany) (sł. Jan Twardowski, muz. Krzysztof Napiórkowski)

EAN 602557049268
Format CD
Nośnik CD
Liczba nośników 1
Data premiery 16.09.2016
10 x Twardowski CD