Guns N' Roses - Appetite For Destruction LP
search
  • Guns N' Roses - Appetite For Destruction LP

Guns N' Roses - Appetite For Destruction LP

100,00 zł
Brutto

szt

Appetite for Destruction – debiutancki studyjny album amerykańskiego rockowego zespołu Guns N’ Roses. Wydany został w lipcu 1987 przez wytwórnię Geffen. Na płycie jest dwanaście utworów, cztery z nich ukazały się również w wersjach singlowych ("Welcome to the Jungle", "Sweet Child O' Mine", "Paradise City" i "Nightrain"). Płyta sprzedała się w nakładzie 28 milionów egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się debiutanckim krążkiem w historii muzyki. Album został opisany w książce 1001 Albums You Must Hear Before You Die (”1001 albumów które musisz usłyszeć zanim umrzesz”).

W 2003 album został sklasyfikowany na 62. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Grupa zaczęła szukać kogoś, kto wyprodukowałby ich debiut. W szukaniu pomagał im producent wykonawczy Geffen Tom Zutaut. Grupa myślała, żeby zatrudnić Roberta John Lange, ale ten okazał się zbyt drogi. Ostatecznie Guns N' Roses zadecydowali, żeby zatrudnić kanadyjskiego producenta Mike'a Clink'a. Po jakimś czasie grupa weszła do studia Rumbo Recorders, aby nagrać Apetite for Destruction. Przez dwa tygodnie zespół wraz z Clink'iem nagrywał główne utwory. Mike Clink pracował osiemnaście godzin dziennie, nagrywając ze Slash'em po południu i wieczorem, podczas gdy Axl Rose nagrywał wokale. Slash spędził godziny w studiu razem z Clink'iem, żeby konstruować jego solówki. Perkusja Stevena Adlera została nagrana przez zaledwie sześć dni, ale wokale Rose'a były nagrywane znacznie dłużej z powodu jego perfekcjonizmu. Ostatnie prace i miksowanie zostały wykonane w Mediasound Studios, a mastering w Sterling Sound w Nowym Jorku.

Część piosenek została napisana samodzielnie przez innych członków zespołu, by dokończyć je później. Są to m.in. „It's So Easy” (Duff McKagan) i „Think About You” (Izzy Stradlin). Tekst utworu „Mr. Brownstone” jest o problemach grupy z heroiną. Duża część tekstów skupia się na młodych latach członków zespołu, np. „Out Ta Get Me” jest o problemach młodego Axl'a z prawem w młodości.

Album zadebiutował na 182 miejscu Billboard 200. Wszedł ponownie na listę w 1988 roku, kiedy grupa zaczęła koncertować, a teledyski do „Welcome to the Jungle” i „Paradise City” były coraz częściej puszczane w muzycznych programach[10]. Następnie album zdobył szczyt listy przebojów i pozostał na pierwszym miejscu przez cztery tygodnie. W sumie Apetite for Destruction spędziło 147 tygodni na Billboard 200. W 2008 roku album zdobył certyfikat 18x platynowej płyty w USA ze sprzedażą ponad 18 milionów kopii, co czyni go 11 najlepiej sprzedającym się albumem w historii tego kraju. Płyta jest także najlepiej sprzedającym się debiutem w historii USA. W tym samym roku Sky News ogłosiło, że Apetite for Destruction sprzedało 28 milionów kopii na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów w historii. Inne źródła mówią nawet o liczbie 30 mln.

Album uzyskał pozytywne recenzje od krytyków. Stephen Thomas Erlewine z Allmusic w swojej pięciogwiazdkowej recenzji napisał, że „Album jest punktem zwrotnym dla hard rocka”, oraz że „Album jest jednym z najlepszych heavy-metalowych albumów lat osiemdziesiątych”. Magazyn Q nazwał album „jednym z najlepszych w historii metalu”. Krytycy chwalili świetny wokal Axl'a Rose'a.

Pierwotnie okładka miała być zaprojektowana w oparciu o rysunek Roberta Williamsa zatytułowanego Appetite for Destruction przedstawiający robota gwałciciela, który miał być ukarany przez metalowego mściciela. Po tym, jak kilka wytwórni odmówiło wydania albumu, zespół umieścił kontrowersyjny obraz wewnątrz zastępując ją obrazem przedstawiającym krzyż i czaszki pięciu członków zespołu (zaprojektowany przez Billy'ego White'a Jr jako tatuaż Axla Rose'a). Każda czaszka reprezentuje jednego członka zespołu: Izzy Stradlin na górze, Steven Adler po lewej, Axl Rose na środku, Duff McKagan po prawej i Slash na dole. Fotografie wykorzystane na ”tyle” albumu i ostatniej stronie książeczki zostały zrobione przez Roberta Johna, Marca Cantera i Jacka Lue. Oryginalna okładka w 2008 roku miała być ponownie drukowana na winylu jednak w ostatniej chwili wytwórnia zmieniła ją na ”czaszki”.

Spis utworów:

1. Welcome to the Jungle
2. It's So Easy
3. Nightrain
4. Out Ta Get Me
5. Mr. Brownstone
6. Paradise City
7. My Michelle
8. Think About You
9. Sweet Child O' Mine
11. Anything Goes
12. Rocket Queen

EAN 0720642414811
Format LP
Nośnik LP
Liczba nośników 1
Data premiery 16.05.2001
Appetite For Destruction LP